12.09.2024

„Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości
przy pomocy cudzych słów.”
Jarosław Iwaszkiewicz

Na swoim profilu FB pisze: „…jak ważne jest, by karmić się (dosłownie!) dobrymi słowami (…) znaczenie ma, w jaki sposób opisujemy świat, a robimy to tak różnie…jak dobrze jest rozmawiać o tym. Bez oceniania, ale z możliwością wyrażenia swojego zdania. Jest na świecie wiele trudu i jeszcze więcej dobra. A książka i mądry dorosły, może pomóc przeprowadzić Dziecko przez most łączący to, co rozsypane, z tym, co scalone.

Mam wielką przyjemność zaprosić na inaugurujące V Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole spotkanie autorskie z Małgorzatą Swędrowską – pisarką, wieloletnim nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowcą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trenerem PSPiA KLANZA, twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, animatorką warsztatów literackich i spotkań z dziećmi, vlogerką – tu jej kanał – osobą wszechstronnie utalentowaną.

„Małgorzata Swędrowska – przyjaciółka dzieci i książek. Pedagożka w okularach Korczaka. Pisze książki edukacyjne, związane z naturalną nauką czytania w zabawie i odkrywaniu tajemnic języka polskiego. Publikuje dla nauczycieli i bibliotekarzy. Spotyka się z rodzicami, by rozmawiać o tym, jak rozkochać dzieci w czytaniu i w książkach. Opracowała koncepcję czytania wrażeniowego. Uwielbia być w drodze… na spotkanie autorskie, na warsztaty z dziećmi i dorosłymi, na szczyt góry, na wakacyjny odpoczynek.” – czytam na stronie Grupy Wydawniczej Publicat S.A., a opis oddaje dokładnie to, co czuję i myślę.

Autorka ma na swoim koncie wiele książek, m.in.: „Ala ma kota. Naturalna nauka czytania”, „777 pomysłów na zabawy z książką”, „Ala i emocje”, „Elementarz w podskokach”, „Moja mama, mój tata”, „złap uwagę swojego ucznia”, „Pedagog w klasie. Scenariusze zajęć”, „Moja babcia, mój dziadek”, „Moja siostra, mój brat”.

Będziemy odkrywać, czym jest ciekawość i jak ją w sobie i w dzieciach rozbudzać.

Jak sama mówi: „Ciekawość dziecka, tego co ma do powiedzenia, to jeden z warunków budowania dobrej rozmowy na kanwie książki. Czytanie razem z dzieckiem oznacza zaproszenie go do współtworzenia klimatu czytelniczego oraz podążanie za jego potrzebami – z uważnością i ciekawością. Czytanie wrażeniowe polega na potęgowaniu doznań słownych i językowych, emocji i odczuć, radości i fascynacji tekstem literackim. Uruchamia zachwyt, zaciekawienie, zaangażowanie, wreszcie pasję literacką.”

Małgosia zdradzi nam swoje sekrety na wykorzystywanie czytania wrażeniowego w pracy z dziećmi ale opowie też o swoich fascynacjach, radościach, momentach szczęścia i trudu – nie tylko w kontekście literackim. Dowiemy się, dlaczego warto łapać równowagę wcześniej, zanim dojdzie do momentu krytycznego…

Na spotkanie zapraszamy 23 września 2024 r. o godzinie 17.30 do sali konferencyjnej biblioteki przy ul. M. Reja 10 w Oleśnicy.

Do miłego zobaczenia😊


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry