21.11.2024
„To, co powstrzymuje ludzi, to nie jakość ich pomysłów,
tylko brak wiary w siebie”.
Russell Simmons
We wtorek, 19 listopada mieliśmy przyjemność gościć w Rozmowach o Szczęściu Agę Janiszewską, która naukowo zajmuje się twórczością i sama kreuje treści, otwarte dla szerszej publiczności.
Twórca i badacz twórczości w jednej osobie😊
Jak nam opowiadała, twórca nosi w sobie przymus tworzenia. Czym jest ten stan? To intensywnie odczuwana potrzeba artystycznej ekspresji, która motywuje ludzi do regularnego zaangażowania w proces twórczy. Ten proces generuje bardzo pozytywne emocje, w tym stan FLOW.
Proces twórczy jest czynnikiem szczęścia wtedy, gdy zaspokaja potrzebę o charakterze autotelicznym, czyli jest celem samym w sobie. Nie zastanawiam się, dla kogo np. piszę, komponuję, fotografuję, gram. Nie myślę, czy znajdę odbiorców, czy to sprzedam. Szczęście wynika z kontaktu z samym procesem twórczym, z zabawy, czystej przyjemności.
Znasz ten stan? Kojarzysz go?
Pewnie wielu z nas doświadczyło takiego przymusu – słowa same się pojawiają w głowie, więc mam potrzebę ich zapisania. Obrazy jawią się w głowie, muzyka gra…
Mam tak, gdy jestem w podróży i rejestruję obrazy, sytuacje, zapachy, smaki. To się dzieje samoistnie, żyje we mnie. Nie mogę usnąć, dopóki nie przeleję tego na papier. Chodzę więc wszędzie z notatnikiem, bo czasem uporczywe zdanie kołacze się i kołacze.
Można swój twórczy potencjał rozwijać w celach estetycznych ale również po to, by lepiej siebie poznać.
Aga zachęca do uczestniczenia np. w warsztatach twórczego pisania. W jakim celu? Aby odblokować emocje, pogłębić samoświadomość, będącą podstawą samorealizacji. Czego potrzebuję, co współgra z moimi wartościami?
Wspomniała o ciekawym ćwiczeniu. „Poranne strony” to zapis własnego strumienia świadomości. Po wstaniu z łóżka zapisujemy ręcznie około 3 stron – to, co w danym momencie, porannie jest dla mnie żywe.
Co jest dziś we mnie żywe?
To może nam pokazać, z czym jesteśmy.
Po więcej ciekawostek zapraszam do odsłuchania Rozmowy o Szczęściu z Agą na naszym kanale YouTube, który prowadzimy z prof. Piotrem Michoniem, twórcą bloga „Ekonomia Szczęścia”.
Aga prowadzi w Łodzi cykl fantastycznych rozmów „Obiecane inspiracje” z twórcami i artystami świata kultury i sztuki, które są nagrywane i można je odsłuchać – podcast tu.
Jak czytam na stronie Uniwersytetu Łódzkiego, którego rektor patronował przedsięwzięciu:
„Na miejsce spotkań nieprzypadkowo wybrano popularną kawiarnię „Obiecana Cafe”, która znajduje się Ogrodach Geyera, czyli w modnym obecnie kompleksie restauracyjno-rekreacyjnym przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. „Obiecane inspiracje” to projekt otwarty, inkluzywny i egalitarny, stąd jego pomysłodawczyni zdecydowała się na wyjście poza mury akademii. I faktycznie w „Obiecanej Cafe” pojawiała się publiczność ze zróżnicowanych pod względem zainteresowań i profesji środowisk, a organizatorka miała okazję, by osiągnąć swój pośredni cel – zainspirować szerokie grono odbiorców do podejmowania własnych projektów twórczych.”
Sama Aga, podsumowując pierwszą edycję projektu, mówi:
„Mam nadzieję, że spotkania przyczyniły się również do wzrostu samoświadomości zebranej publiczności. I że dzięki temu przynajmniej część osób będzie śmielej realizować własne plany, a tym samym umacniać swój życiowy dobrostan.”
Najbliższe spotkanie w ramach nowej odsłony „Obiecanych inspiracji” w Łodzi – już 27 listopada. Gościnią Agi będzie dr Paulina Frankiewicz – aktywistka literacka i filozofka.
W imieniu Agi serdecznie i życzliwie (w Dniu Życzliwości) zapraszam:)
Aga Janiszewska – pisarka, life coach, doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika i adiunkt na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. W 2020 r. zadebiutowała powieścią „Woda księżycowa”, prezentującą losy trzydziestoletniej Natalii, która w poszukiwaniu głębszego sensu życia i spełnienia decyduje się na odważne zmiany w życiu zawodowym i prywatnym.
Napisała pracę doktorską na temat przymusu tworzenia – silnej wewnętrznej potrzeby tworzenia, doświadczanej przez artystów. Autorka nagradzanych opowiadań, esejów i artykułów, a także publikacji naukowych na temat twórczości i samorealizacji.
Komentarze(0):