15.11.2018

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Miłość jest podstawą związku pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Żeby dziecko mogło w pełni rozwinąć swój potencjał musi czuć, że rodzice je kochają i naprawdę się o nie troszczą. Jeśli tego nie czuje, zaczynają się kłopoty. Przez 30 lat praktyki psychiatrycznej z dziećmi i młodzieżą natrafiałem ciągle na te same problemy – rodzice mieli trudności z przekazaniem dzieciom swojej miłości, a dzieci nie czuły się kochane”.

R. Campbell

 

Kim jest rodzic z pasją? To człowiek, który jest otwarty na siebie i swoje dziecko. Otwarty na nieustanne wzrastanie. Na zmianę, która rodzi się w nim każdego dnia.

Rodzic z pasją jest człowiekiem spełnionym i kochanym. Bo wierzy w to. Jego mądrość oraz pasja wypływa z doświadczenia i intuicji. Potrafi ją zauważać i iść za tym głosem. Ale najpierw jest człowiekiem wolnym. Pożegnał się z przeszłością i jeszcze nie przywitał przyszłości. Żyje tu i teraz, cieszy się każdą chwilą i momentem, który trwa. Bo jest jedyny i już nie wróci.

Dzieci nie są nam dane na własność. Podobnie jak nikt inny w naszej „okolicy”. Są nam dane na pewien ściśle określony czas. I to wcale nie jest łatwe do przyjęcia, szczególnie, gdy usamodzielniają się i „opuszczają gniazdo”. Z takimi dziećmi i rodzicami pracujemy w przedsięwzięciu „Samodzielność z pasją”. I tego uczymy również na Akademii Rodzica. W pierwszym pracujemy nad talentami w działaniu najpierw z młodzieżą, potem z rodzicami, w drugim – aktywizujemy rodziców i ich talenty do działania.

Naszą misją i największym wyzwaniem jako rodziców jest wypuścić dzieci z rąk. Pozwolić im dojrzeć i odejść, by założyły własne gniazdo. Tak, jak to się dzieje w świecie zwierząt. Szczególny tego przykład to bernikle na Grenlandii. Po urodzeniu małe kaczki muszą wykonać najważniejszy lot w swoim życiu. Robią to intuicyjnie, same, zaraz po wykluciu, podążając za głosem rodziców. Jeśli nie wylecą szybko z gniazda, zginą.

Podobnie jest z naszymi dziećmi. Jeśli odpowiednio wcześnie nie odłączą się od nas, nie będą potrafiły budować trwałych relacji.

Wszystko, co robimy aktualnie w tym konsumpcyjnym świecie to przywiązywanie, uzależnianie i przytrzymywanie na siłę. Bo jesteśmy samotni. Bo mamy nieustanne poczucie winy, bo nie potrafimy dostrzec siebie i zadbać o siebie. Tym się różnimy od mądrych Finów[1]. Oni uczą swoje dzieci tylko dwóch rzeczy:

 1. Nie jesteś pępkiem wszechświata.
 2. Nie możesz mieć wszystkiego.

My wręcz przeciwnie. Mówimy: absolutnie synusiu (córeczko) możesz dostać wszystko😊 Absolutnie jesteś pępkiem wszechświata. I potem takie dzieci, z wygórowanym mniemaniem o sobie, żyją w świecie ułudy i tak naprawdę są niezaradne życiowo.

Jeśli jako rodzic nie potrafisz zadbać o siebie – nie potrafisz zadbać o innych.

Jakie ma atrybuty, cechy rodzic z pasją?

 1. Potrafi nadać sens temu, co robi – wie, dokąd zmierza i co jest dla niego najważniejsze w życiu. Umie stawiać sobie cele i umie zadawać sobie nieustannie pytania dotyczące rzeczy ważnych. Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?
 2. Jest uważnym rodzicem – słucha uważnie, jest aktywny w relacji z dzieckiem. Dostrzega jego słabości, przemęczenie. Rozumie, czym jest nadaktywność, z jaką borykamy się teraz wszyscy. I nie uczestniczy w wyścigu szczurów, czy to chodzi o jego pracę, czy oceny lub zajęcia dodatkowe dziecka. Uważność dotyczy bycia tu i teraz. Niełatwe ale owocuje trwałymi i pięknymi relacjami. To dzieci zostawione samym sobie, tzw. niezagospodarowane, uzależniają się od mediów i przedmiotów. Szukają w sieci tego, czego nie dostają od bliskich. Chcą wypełnić pustkę, ból osamotnienia[2]. Czy jesteś uważny?
 3. Ma świadomość zjawisk, które wpływają na rodzinę, szkołę, relacje. Zna sztukę wychowania w dobie wszechobecnej reklamy i konsumpcji. Jesteśmy zarzuceni reklamami, produktami do kupienia, do uzdrowienia, do budowania wizerunku, do…otępienia. Wpadamy w pułapkę materializmu i wpadają w nią nasze dzieci. Nasz świat dziś to świat hedonistów i faktycznie coraz więcej dzieci i młodzieży deklaruje, że oczekuje od życia samych przyjemności[3]. To nie jest prawdziwy świat. To kłamstwo, które im sprzedajemy, a płacą za to depresją, uzależnieniami, otyłością. Bo budują swoje fałszywe wizerunki, np. w sieci i za wszelką cenę chcą je utrzymać, co nie jest możliwe. Co wpływa na Twoje życie i dlaczego?
 4. Zna sztukę otwierania się na swoje piękno, zasoby osobiste. Im bardziej ufa sobie, tym bardziej ufa innym ludziom. Wie i rozumie, że oprócz ciała, umysłu i emocji, posiada jeszcze sferę duchową, która tak naprawdę zawiera całe bogactwo wartości, którymi się kieruje w życiu. Gdzie jest Twój duch? W czym zawiera się Twoje piękno?
 5. Kocha siebie. Zna swoją wartość i potrafi tę wartość budować w dziecku od najmłodszych lat. Wierzy, że jest osobą wyjątkową, która zasługuje na miłość. Rozumiejąc i szanując swoją wartość jako człowiek, potrafi dostrzec i dbać o wartość swoich dzieci. Szanuje siebie więc potrafi szanować innych. Kto buduje Twoją wartość?
 6. Umie budować trwałe relacje ze sobą i z innymi – w zgodzie z własnymi wartościami potrafi o nich mówić i je komunikować poprzez swoje zachowanie. Jest w tym prawdziwy, spójny, nie jest cyborgiem, perfekcjonistą, wie, że każdy człowiek popełnia błędy, jest słaby i jest to naturalny proces rozwoju. Moja słabość pokazuje mi, że potrzebuję wsparcia drugiego człowieka. Rodzic z pasją buduje relacje na prawdzie. Z kim i jakie relacje budujesz?
 7. Zarządza swoimi emocjami – o emocjach już nieco pisałam. Nie zawsze zarządzanie emocjami jest łatwe😊 Przyjmowanie stresu jako dobrodziejstwa przychodzi z czasem😊 Czym dla Ciebie jest stres?
 8. Zarządza swoimi talentami i mocnymi stronami – poszukuje aktywności z pasją. To też nie jest łatwe, bo nie każdy jest gotowy na zmianę profesji i pójście za głosem serca. Bo kredyty, bo zobowiązania itd. Mamy miliony wymówek, a okazuje się, że praca to kawał naszego życia i robienie w życiu tego, do czego jesteśmy powołani, motywuje nas jeszcze bardziej i nakręca dobrą w nas energię. Odkrycie swoich talentów i mocnych stron to pierwszy krok do podążania ścieżką pasji. Czy znasz swoje talenty i mocne strony?
 9. Potrafi zarządzać sobą w czasie – to już zupełnie skomplikowane, bo jesteśmy wychowani i nauczeni, że jesteśmy i coś znaczymy, go działamy. Jak nie działam, to mnie nie ma😊 I wpadamy w pułapkę nadaktywności, „robienia bokami”, działania ponad normę. Znać sztukę regeneracji to potrafić m.in. zadbać o dobry i zdrowy sen, o którym też pisałam w osobnym tekście. Rodzic z pasją znajduje swoje własne sposoby odpoczynku, relaksu. Orientuje się, że tego potrzebuje. Daje sobie do tego prawo. Jak odpoczywasz?
 10. Ma dystans do siebie, potrafi żartować, odpuszczać sobie, być życzliwym dla siebie, wdzięcznym i współczującym wobec siebie. Szczęście nosimy w sobie ale często tego nie dostrzegamy, albo zauważamy wtedy, gdy jest za późno…Za co możesz sobie podziękować?

Rodzic z pasją jest wolnym człowiekiem. Wolnym, niczym nie zniewolonym. Bo ze zniewolenia siebie rodzi się zniewalanie innych, w tym szczególnie dzieci, które są przez długi czas zależne od nas. Uwolnić dzieci, pozwolić im swobodnie wybierać, brać za siebie odpowiedzialność to uwolnić najpierw siebie.

Wolność nosisz w sobie, tylko trzeba ją odkryć…Z postawy wolności i widzenia świata w dobrych kolorach wypływa dobroć, życzliwość i miłość do innych. A na miłości wszystko się opiera i z miłości wszystko wynika.

Więcej o tym, jak kwitnąć w rodzicielstwie i jak cieszyć się życiem w każdej jego barwie w mojej książce Pasja  życia – życie z pasją. Rodzicielstwo, która ukaże się już wkrótce😊 Dzielę się w niej własnymi doświadczeniami dojrzewania do tego, by być człowiekiem i rodzicem z pasją.

 

[1] W. Eilenberger, 2012, Co Finowie mają w głowie? O jednym takim, co poślubił Finkę, Wydawnictwo Dolnośląskie.

[2] M. Dębski, 2017, Raport „Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych”, Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu w Polsce, raport z badań, Gdynia.

[3] Tamże.


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry