02.05.2019

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

„Tylko wtedy, gdy będziemy żyć, stając twarzą w twarz z tym, co się nam zdarza jako wędrowcom ducha, nasza egzystencja stanie się źródłem zadowolenia, zachwytu, sensu.”
Valerio Albisetti

Pamiętam opowiadanie Ursuli K. Le Guin „Czarnoksiężnik z Archipelagu”. Traktowało o młodym magu, który przygotowywał się do swej misji ale był bardzo niecierpliwy, a przy tym nie potrafił opanować swoich emocji. Przez swą nierozwagę i karmienie pychy zakłócił Wielką Równowagę świata. Uwolnił cień, przed którym potem uciekał, bo się go bał. Dopiero na końcu zrozumiał, że musi się z tym cieniem zmierzyć. Przestał przed nim uciekać, nabrał siły, by się z nim spotkać i go zaakceptować.

Każdy z nas ma takie swoje „cienie”, przed którymi czasami ucieka. Można by je nazwać naszą „ciemną stroną mocy”. Gdy się ich boimy, uciekamy przed nimi, stosujemy różne strategie unikowe. Kosztuje to nas mnóstwo energii. A one i tak nas „dopadają” w najmniej oczekiwanym momencie. To mogą być trudne zdarzenia, trudne relacje, trudne emocje, których nie lubimy w sobie. Jak sobie z tym poradzić?

Nie powinniśmy się wyrzekać i negować tego, co nam się nie podoba w nas, naszym reagowaniu, naszym przeżywaniu. Warto zrozumieć prawdziwą wartość danej emocji, sytuacji, zdarzenia. Co się ze mną dzieje? Co odczuwam? Jak reaguje moje ciało? Jakie pojawiają się myśli? I wreszcie – co z tym robię czyli jak się zachowuję? Dopiero, gdy poznam prawdziwą naturę moich emocji, myśli, mojego reagowania ciałem i zachowaniem, mogę nad tym zapanować. Najpierw uznać, że tak jest. Przyjąć „cień”, a potem nim zarządzać. Dopiero wtedy odbywa się nasza prawdziwa przemiana. Przemiana sposobu poznania, postrzegania osób, rzeczy, sposobu przeżywania emocji, sposobu zachowania. Nie musimy się obawiać poznawania siebie samego, bo to daje wolność. Przed żadnym „cieniem” nie uciekam, bo wiem, że cienie są we mnie i mi nie zagrażają. To ja nad nimi panuję, a nie one nade mną.

Nasze wczorajsze, ośmiogodzinne wyjście do lasu zaowocowało obserwacją cieni u owadów. A jakie są Twoje cienie?

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry