06.06.2019

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

„Biały motyl
Leci między goździkami.
Czyj duch?”
Shiki

Ciem wypatruję od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Motyle nocne, które w swych królewskich, zachwycających szatach pysznią się w trawie, na gałązkach albo ukrywają w cieniu drzew. Ćma ma w sobie majestat, grację, szyk. W dzień jest strażnikiem nocy. Ciemnej nocy, nie zanieczyszczonej światłem.

Nad Biebrzą marzyliśmy o tym, by zobaczyć kuprówkę złotnicę. Oglądaliśmy atlas motyli i myśleliśmy, jak cudownie byłoby taką piękną ćmę spotkać. I następnego dnia, będąc na spacerze w Wilczym Szańcu, trafiliśmy akurat na nią. W ciemności odznaczała się wyjątkowym urokiem, aksamitem, delikatnością i bielą. Ale mieliśmy szczęście!

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Maj zeszłego roku przyniósł nam również miłe spotkania z ćmami. W samą majówkę, w trawie ujrzałam szewnicę pokrzywnicę, którą od innych, podobnych, odznaczają nieliczne, najczęściej dwie plamki. Rozczochrana, wydawała się zaspana i zdziwiona naszym spotkaniem.

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Kilka dni później na mojej drodze stanął wątlak falistak, nieruchomy, z rozpostartymi skrzydłami.

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

W lipcu do naszego domu wieczorem wpadła znienacka piękna ćma, która usiadła w miseczce pozwalającej się zlać z tłem: ćma szachrajka! Czy chciała udawać słonia? To był zmrocznik wilczomleczek, w centrum miasta. Potem ją było trudno zachęcić do opuszczenia lokum.

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Na Hvarze, w środku dnia pojawiła się niedźwiedziówka włodarka, urocza na tle błękitnego nieba. Wiatr wiał a ona majestatycznie trzymała się trawy.

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Ćmy to motyle nocne a prawdziwie ciemnego nieba jest na świecie coraz mniej. Zanieczyszczenie świetle nie służy ani ćmom, ani innym gatunkom żyjącym na Ziemi. A ludzie to jedyny gatunek, który świadomie sobie tę naturalną ciemność dodatkowo zakłóca. „Prowadzone na południu Włoch badania pozwoliły oszacować, że silne lampy oświetlające tylko jeden z wielu zabytkowych posągów, w ciągu roku przyczyniają się do śmierci nawet 5 milionów ciem.”[1]

Marzy nam się widok na żywo jednej z największych ciem na świecie – pawicy atlas. Występuje w Azji. Czy zdążymy ją zobaczyć, zanim sztuczne światło zaleje nasz świat…?

 

[1] Winiarska G., 2012, Dlaczego ćmy lecą do światła?

 


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry