21.05.2020

Autor: Tomek Mrozek

W nocy, szczęście,
W dzień, spokój –
Deszcz wiosenny.
Chora

W czasach zarazy rodzice wcale nie mają łatwo. Wiele już o tym napisano i powiedziano. Ja chciałabym się skupić na wolności rodzica i obszarach, w których ta wolność się przejawia. Nazywam to „Rodzicielstwem z Pasją”, bo bez względu na okoliczności zewnętrzne, czy to pandemia, czy to inne kryzysy, Twoja wewnętrzna energia, pasja, daje Tobie wolność, a wolność pozwala wybierać. Masz zawsze wybór, by koncentrować się na tym, co dla Ciebie ważne w danym momencie.

To potężna siła, która w czasach wielu ograniczeń uwalnia, by dostrzegać to, co w nas i wokół nas dobre, pozytywne, radosne. Tyle jest wokół nie-radości, że naprawdę już najwyższy czas, by skupić się na tym, aby to nasze za-trzymanie pozytywnie wykorzystać.

W czym przejawia się wolność Rodzica z Pasją?

  1. Potrafisz nadać sens temu, co robisz, szczególnie w czasie, kiedy nie wiadomo tak naprawdę, co się zdarzy – umiesz zadawać trudne pytania, nawet dla samego siebie. Nie musisz znajdować natychmiast odpowiedzi, raczej chodzi o refleksję nad tym: co robię i na co mam realnie wpływ w danym momencie: w relacji z dzieckiem, z innymi, w pracy, w domu?
  2. Jesteś uważnym rodzicem – słuchasz uważnie i widzisz to, co niewidoczne. Jesteśmy w czterech ścianach, ale to nie zawsze oznacza, że RAZEM. Uważność zakłada, że aktywnie budujesz więź z dzieckiem. Nie chodzi o chodzenie za dzieckiem krok w krok (spróbuj tak z nastolatkiem). Chodzi o dawanie, z jednej strony, możliwości wyboru, a z drugiej – poczucia bezpieczeństwa.
  3. Masz świadomość zjawisk, które wpływają teraz na nas wszystkich – pandemia, nowy charakter szkoły, pracy, życia. Na ile słuchasz zatrważających newsów, które wywołują lęki, a na ile zbierasz rzetelne informacje, poparte badaniami ekspertów? Jakie masz zdanie na temat funkcjonowania w nowym świecie? Czy to komunikujesz swoim bliskim?
  4. Potrafisz wykorzystać swoje zasoby osobiste – rozumiesz, jaki masz potencjał. Teraz jest czas, by w sytuacji mobilizacji umieć w pełni wykorzystać swoje zasoby. Na co stawiasz?
  5. Znasz swoją wartość i potrafisz tę wartość budować w dziecku – wierzysz, że sobie poradzisz, nawet, gdy zmieniają się okoliczności. Potrafisz w takich sytuacjach weryfikować, co tak naprawdę jest Twoim fundamentem, na czym się opierasz, by wytrwać w świecie niestałości.
  6. Umiesz budować trwałe relacje z innymi – rozumiesz siebie i to, co się z Tobą dzieje. Znajdujesz słowa, aby w tym szczególnym czasie przekazać innym to, co jest w Tobie. Potrafisz słuchać i towarzyszyć najbliższym w trudnych momentach. Oznacza to często, po prostu, milczącą obecność.
  7. Zarządzasz swoimi emocjami – teraz jest wielka próba naszych emocji, bo w jednych rodzi się frustracja, w innych strach, gniew, niemoc. Pojawia się cała paleta emocji. Chodzi o to, by być świadomym tego, co przeżywasz, by nie nakręcać się. Czy umiesz nazwać emocję i zaobserwować, co pod jej wpływem robisz?
  8. Zarządzasz swoimi talentami – talenty w stresie i w pandemii nie wyłączają się. Czy potrafisz świadomie korzystać ze swoich talentów? Nie ma takich, które są niepotrzebne. Jak przekuwasz je w konkretne działanie, które Ciebie buduje?
  9. Potrafisz zarządzać sobą w czasie – dziś można powiedzieć, że mamy bardzo dużo czasu i różnie możemy z niego korzystać. Warto, w czasie pandemii, poruszać się w perspektywach krótkookresowych. Starać się codziennie wykonywać rytuały, czy to jest zestaw ćwiczeń, czy codzienna lektura prasy, albo telefon do bliskiej osoby. Niech w czasie pandemii królują dobre, pozytywne rytuały, które trzymają nas w chwili obecnej.
  10. Masz dystans do siebie – potrafisz  znaleźć w ciągu dnia chwilę na oddech, dla siebie; chwilę na dobry humor, na odpuszczenie sobie.

Czasy pandemii przeminą, a my będziemy mogli wrócić do normalności. Możesz tę normalność, swój przyczółek, budować już dziś, każdego dnia powoli, sukcesywnie. Wtedy wyjdziesz z kryzysu w poczuciu, że we wszystkim znajdujesz sens i we wszystkim jesteś wolnym człowiekiem. Czy w istocie tak jest … ?


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry