03.09.2020

„I Have a Dream…”
Martin Luther King

Z impetem i dużą dawką dobrej energii witam Wszystkich Czytelników po wakacyjnej przerwie. W zeszłym roku, po przerwie wróciłam z książką. W tym – też coś mam.

To był dla mnie czas obfitujący w zmiany, które mnie uskrzydliły, rozwinęły, dodały sił i jeszcze więcej szczęścia. Wolność była i jest dla mnie ważna w mojej podróży edukacyjnej i zawodowej, dlatego wybieram projekty, które pozwalają mi taką wolność pielęgnować. Uważam, że każdy człowiek nosi w sobie pragnienie wolności – myślenia, wyrażania, przeżywania, komunikowania, tworzenia.

To z wolności bierze się kreacja, rozwijanie silnych stron, nasze pokłady optymizmu, nadziei i zaangażowania. Tylko jako wolni ludzie możemy też swobodnie się uczyć i odkrywać piękno drugiego Człowieka.

Wracam więc po wakacjach, pełna nadziei i optymizmu, mimo pandemii…Są różne zagrożenia, których ludzkość doświadczała, doświadcza i będzie doświadczała. Najgorsza jest panika. Najlepsze – oswajanie z tym, że niepewność to drugie imię naszego świata. I nie jesteśmy w stanie wszystkiego kontrolować, nawet, jeśli media z każdej strony bombardują nas nowinkami, danymi, informacjami minuta po minucie.

Nie jestem w stanie kontrolować.

Ale jestem w stanie zadbać o siebie, swój poziom szczęścia, dobrostanu, dobrego życia przy braku kontroli.

O tym jest program „Happiness at School”.

O wyjściu poza schemat własnego myślenia, w przypadku, gdy mamy wokół siebie schematy i procedury, a i tak wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, zapobiec, sprawdzić, zweryfikować.

Nie zacieram tu rzeczywistości, nie wymazuję jej gumką ale pokazuję kierunki, które świadczą o wartościowym, pełnym bogactwa życiu i byciu w szkole. Mimo pandemii. Mimo procedur. Mimo absurdów rzeczywistości.

„Szczęście w szkole” to program, który zrodził się z pozytywnej edukacji bazującej na pozytywnej psychologii. Adresowany jest do wszystkich uczestników życia szkolnego ale przede wszystkim koncentruje się na dorosłych w myśl idei: szczęśliwy dorosły to szczęśliwe dziecko. Program dotyczy zatem wszystkich pracowników szkoły (dyrektorów, nauczycieli, pedagogów, administracji) oraz rodziców.

Wierzę w to, że można doświadczyć szczęścia w szkole. Dopiero osiągając szczęście w szkole możemy zacząć się czegoś autentycznie uczyć. Język pozytywności, język budowania więzi, język przyjaźni i rozwijania zaufania odgrywa tu kluczową rolę.

Badania pokazują, że nadawanie priorytetu szczęściu i dobrostanowi przynosi lepsze osiągnięcia w nauce. Istnieje silny związek między szczęściem a jakością przyswajania wiedzy. Mózg lepiej się uczy i zapamiętuje, gdy jest szczęśliwy. Szczęście wywołuje osobistą aktywność i podnosi wiedzę jednostki, poszerza horyzonty myślenia, wpływa na otwartość, innowacyjność i kreatywność. Szczęśliwy człowiek chętniej tworzy więzi społeczne i chętniej współpracuje. A kapitał relacyjny w dzisiejszym świecie edukacji jest na wagę złota.

Szczęście to coś, czego można uczyć i czego można się nauczyć. Trevor Lee, dyrektor z brytyjskiej szkoły argumentuje w artykule „Can happiness be taught? Yes, it can!”, że szkoły odgrywają istotną rolę w uczeniu szczęścia oraz w rozwijaniu wartości, sił charakteru, talentów, mocnych stron i kompetencji, które rozwijają szczęście. Odbywa się to zarówno poprzez „szczęśliwą edukację”, gdzie szkoła jest miejscem przeżywania szczęścia, jak i „edukacji do szczęścia”, gdzie szkoła wyraźnie pokazuje uczniom, jak szczęście może być osiągane (Lee T., 2001).

O szczegółach programu będę jeszcze pisać na blogu.

Tymczasem już dziś zapraszam każdą szkołę na „Tydzień Szczęścia w Szkole” w dniach 21-27 września. W tym tygodniu będziemy szczególnie zwracać uwagę na to, jak ważne jest przeżywanie szczęścia we wszystkich jego wymiarach i w każdym wieku😊 Zapraszamy Dyrektorów, Nauczycieli, Pedagogów, Administrację Szkolną, Rodziców, Rodziny i Dzieci – Każdego, dla kogo edukacja dla szczęścia jest ważna, do podzielenia się osobistym doświadczeniem: czym dla Ciebie jest szczęście w szkole? Niech to będzie tydzień celebrowania, delektowania się szczęściem, okazywania sobie szczęścia i samych dobrych wiadomości. Jest trochę czasu na przygotowanie. Dzielcie się dobrymi pomysłami na forum Happiness at School na Facebooku.


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry