08.04.2021

„Ludzie są gotowi wierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę.”
Carlos Ruiz Zafón

W najnowszym „The World Happiness Report 2021” badaczki Karyanna Okabe-Miyamoto i Sonja Lyubomirsky wskazują istotne czynniki chroniące nasz dobrostan w czasie pandemii COVID-19. Na większość z nich mamy wpływ.

Pytanie, co z tą wiedzą robimy?

Wśród czynników ochronnych wymieniają trzy: cechy psychologiczne, czynniki społeczne i sposób spędzania czasu.

  • Z punktu widzenia cech psychologicznych, które możemy kształtować – wytrwałość, wdzięczność i odporność są tymi, które nam pomagają w utrzymaniu dobrego samopoczucia i dobrostanu.
  • Do powyższych cech naukowcy dodają przeżywanie pozytywności w postaci „przepływu” (flow). Badanie 5115 Chińczyków przeprowadzone w połowie lutego 2020 roku pokazało, że chociaż dłuższy czas spędzony na kwarantannie wiązał się z gorszym samopoczuciem, doświadczenie „przepływu” (flow) było czynnikiem chroniącym. Naukowcy zwracają uwagę na to, że doświadczenie „przepływu” odwraca naszą uwagę od przytłaczającej rzeczywistości. Oznacza to, że w czasie pełnym niepewności bycie pochłoniętym czymś neutralnym lub pozytywnym może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie.
  • Wśród czynników społecznych naukowcy wskazują na jakość relacji, liczbę osób, z którymi jesteśmy w kontakcie oraz zachowania prospołeczne. Z badania przeprowadzonego wśród dorosłych Amerykanów i Brytyjczyków wynika, że wzrost poczucia więzi notowany między czasem sprzed pandemii a czasem jej trwania był powiązany ze wzrostem satysfakcją z życia, podczas, gdy wzrost poczucia osamotnienia był związany ze spadkiem satysfakcji z życia. W badaniu 902 Austriaków w kwietniu 2020 udowodniono, że ci, którzy mieli szersze sieci społeczne odnotowali mniejszy poziom stresu w czasie zamknięcia. Niektóre osoby angażują się w pomaganie innym w sytuacji stresu lub zagrożenia. Faktycznie badania wskazują, że ich samopoczucie w trakcie takiego zaangażowania poprawia się. Badacze odnotowali również poprawę dobrostanu w sytuacji otrzymywania pomocy w czasie pandemii.
  • Na co przeznaczamy czas? To też istotnie wpływa na nasz dobrostan. Choć wielu naukowców sugeruje, że korzystanie z mediów społecznościowych wywiera negatywny wpływ na dobrostan, inni wskazują tego pozytywne efekty. W badaniu przeprowadzonym w marcu 2020 r. na grupie 1412 Włochów wykazano, że wykorzystanie mediów społecznościowych jako sposobu wyrażenia emocji przy przezwyciężeniu trudności wiązało się z post-traumatycznym wzrostem, co z kolei wywołało większe zachowania prospołeczne. Ponadto, postrzeganie silnego wsparcia społecznego online wiązało się z lepszym samopoczuciem, co z kolei wiązało się ze wzrostem zachowań prospołecznych. Ostatnie badania sugerują, że interakcje, które angażują głos (telefon, video czat) generują silniejsze więzi społeczne.
  • Codzienne aktywności fizyczne w pandemii wywołują lepsze samopoczucie. W badaniu 600 dorosłych Irlandczyków stwierdzono poprawę samopoczucia u tych, którzy spędzali więcej czasu na świeżym powietrzu. W badaniu przeprowadzonym między 29 marca a 7 maja 2020 na grupie 13696 osób z 99 krajów wykazano, że osoby, które ćwiczyły niemal codziennie w czasie pandemii, odnotowały lepszy nastrój. Częsta aktywność fizyczna oraz uprawianie ogrodu były negatywnie powiązane z depresją i przeżywaniem niepokoju, a pozytywnie związane z satysfakcją z życia.

Co ciekawe, badacze stwierdzili, że starszy wiek może pozytywnie wpływać samopoczucie, mimo, że COVID-19 najpierw zaatakował starsze osoby. Wynika to z faktu, że starsi notują relatywnie wyższą inteligencję emocjonalną.

W czasie pandemii wiele się możemy o sobie dowiedzieć. Możemy korzystać z wiarygodnych źródeł informacji i badań, które dają do myślenia, poszerzają nasze horyzonty, pokazują, na co mamy wpływ, a na co nie mamy. Możemy z nich korzystać w domu, w pracy i w szkole. Każdy z powyższych podpunktów i zagadnień to osobna dyskusja, osobna historia…

Pytanie, co z tą wiedzą robimy…?


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry