23.06.2022

„Gdy tylko zaczynasz myśleć o innych,
twój umysł się otwiera.”
Dalajlama

Tak. To już po raz trzeci😊

W imieniu swoim i partnerów wydarzenia, z radością zapraszam do aktywnego udziału w  III Ogólnopolskim Tygodniu Szczęścia w Szkole, który w tym roku obchodzimy w dniach 19-25 września 2022.

Prosimy o zapisy uczestnictwa na stronie – tu.

W ten sposób mamy szansę stworzenia Ogólnopolskiej Mapy Szczęścia w Szkole.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem: Prezydenta Miasta Wrocławia, Prezydenta Miasta Gdańska, Uniwersytetu SWPS, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Partnerami akcji są: Hevelianum, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Edunews, Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja, Budząca się Szkoła, Fundacja Dbam o Mój Zasięg, Fundacja Mózg na Fali, Stowarzyszenie Wro Space, Kreatywna Pedagogika, Educational Challenge, Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja, Stowarzyszenie Możesz Więcej, Horzela Opowiada.

Celem Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole jest zwrócenie uwagi na szczęście i dobrostan oraz ich związki z efektami kształcenia. Pomysł wywodzi się z Międzynarodowego Tygodnia Szczęścia w Pracy, obchodzonego w tym samym czasie. Również w tym roku nasze aktywności zostały oficjalnie włączone w międzynarodowe obchody.

Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom. To prawdziwa profilaktyka zdrowia psychicznego i fizycznego, szczególnie w tak trudnym, po-pandemicznym i wojennym czasie.

Dlatego hasło na ten rok brzmi: DBAJMY O DOBRE RELACJE.

W tygodniu tym można zaplanować wiele aktywności albo jedną – na każdy dzień albo na kilka. Ważne, by poruszyć kwestię szczęścia i dobrostanu w narracji i w różnych wymiarach – emocji, poczucia sensu, zaangażowania, bliskości z innymi, odkrywania swoich mocnych stron i pozytywów u innych, zdrowia, odpoczynku czy zaangażowania. Chodzi o podjęcie w tym czasie tematyki szczęścia, które przejawia się, według Martina Seligmana, w:

 • przeżywaniu pozytywnych emocji – różnorakich, bo to jest i radość, i duma, wdzięczność, zachwyt,
 • uruchamianiu zaangażowania, doświadczaniu FLOW
 • wzmacnianiu relacji
 • nadawaniu sensu i znaczenia wydarzeniom, sytuacjom
 • odkrywaniu i uruchamianiu w praktyce mocnych stron, talentów oraz wykorzystywaniu ich dla dobra wspólnoty – koleżeńskiej, szkolnej, sąsiedzkiej, rodzinnej.

Na koniec prosimy o przygotowanie krótkiej formy artystycznej (scenka rodzajowa, skecz, pantomima, żywy obraz itd. na temat:

„DOBRE RELACJE W SZKOLE TO…”

i opublikowanie nagranej scenki do dnia 23 września (piątek) na YouTube z hasztagiem:

#tydzienszczesciawszkole2022 #happinessatschool

Inauguracja Tygodnia Szczęścia w Szkole odbędzie się dnia 19 września (poniedziałek) 2022 w Hevelianum w Gdańsku.

Podsumowaniem akcji będzie konferencja o szczęściu i dobrostanie w szkole, która odbędzie się stacjonarnie w dniu 26 września (poniedziałek) 2022 w Liceum Ogólnokształcącym nr 14 we Wrocławiu, na którą wszystkich serdecznie zapraszamy.

O szczegółach wkrótce poinformujemy.

W ramach obchodów zorganizowane będą warsztaty PERMA(H) dla nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców, we Wrocławiu i w Gdańsku.

We Wrocławiu odbędą się one dnia 21 września (środa) 2022 w Technikum nr 15 przy ul. Skwierzyńskiej 1-7. W Gdańsku – wkrótce poinformujemy. Zapisy na warsztaty będą uruchomione na początku września 2022, o czym też poinformujemy.

Propozycje aktywności na ten rok podaję na stronie Tygodnia Szczęścia w Szkole. Są tam też relacje z wcześniejszych obchodów, mapa placówek uczestniczących w zeszłym roku i sporo wniosków z badań.

Zarezerwuj już dziś swój wrześniowy czas. Niech pozytywne wejście w nowy rok szkolny pozwoli na wzmacnianie dobrostanu i szczęścia w szkole i przedszkolu u ciebie i Twoich uczniów przez cały rok.

Łączmy się w dzieleniu dobrą energią. W ten sposób wzmacniamy tak deficytową dziś empatię.

To nic nie kosztuje😊


Komentarze(2):
 1. Agata pisze:

  Dzień dobry,
  zgłaszamy swój udział w wydarzeniu
  pozdrawiam serdecznie
  Agata Majkowska
  Przedszkole nr 49 w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry