01.09.2022

„Początkiem każdej nauki jest osobiste doświadczenie.”
Hans Zeier

Witamy w nowym roku szkolnym😊 Na pewno jest wiele niewiadomych i wiele trudnych sytuacji na starcie. Mamy kryzys, jesteśmy nadal w trakcie wojny w Ukrainie, mijają dwa lata pandemii…

Na wiele pytań nie znajdziemy dziś odpowiedzi ale to nie znaczy, że nie mamy wpływu.

Na co mam dziś wpływ?

Co jest dla mnie dziś najważniejsze?

Skąd czerpię moje osobiste doświadczenie?

W co chcę się zaangażować?

Warto postawić sobie te pytania i próbować na nie odpowiedzieć.

My chcemy Was zachęcić do zadbania o siebie w czasie III Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole, który odbywa się w dniach 19-25 września 2022. Ten tydzień ma nam przypominać, że o szczęście możemy zadbać i to leży w naszych kompetencjach, wartościach, postawach, wyborach.

Chodzi o podejmowanie refleksji na temat tego, co sprawia, że jestem szczęśliwy/a, chodzi o osobiste doświadczenie, spotkanie…

Pytanie, czy chcesz się tym zająć?

Oto poniżej przykłady aktywności, które można wykorzystać w ramach obchodów ale ufam, że Wasza kreatywność nas nie zawiedzie😊

 • Święto Dobrych Relacji – o wadze dobrych relacji: koleżeńskich, przyjacielskich, szkolnych, nauczycielskich, rodzinnych, sąsiedzkich (np. w świetle wojny w Ukrainie). Świętowanie dobrych relacji można rozciągnąć na cały Tydzień Szczęścia w Szkole, można temu poświęcić jeden dzień.
 • Dzień Empatii – czym jest empatia? W jaki sposób możemy ją rozwijać w szkole? Co konkretnie robię, by być osobą empatyczną?
 • Dzień Spokoju – czym jest spokój? Jakie to uczucie? Jakie są warunki, gdy jestem spokojny/a w szkole? Z kim doświadczam w szkole spokoju? Jak wzmacnia to nasze relacje?
 • Święto Zaufania – do kogo czuję zaufanie? Kiedy czuje się w szkole bezpieczny/bezpieczna? Miejsca, przestrzenie, osoby, poruszane tematy.
 • Dzień Zachwytu – kiedy uruchamiam zachwyt w szkole? Czym lub kim się zachwycam?
 • Dzień Dobrego Humoru – jak humor pomaga nam w trudnych sytuacjach, w jaki sposób buforuje stres?
 • Święto Dobrego Słowa – o wadze dobrego słowa, które buduje, a nie rujnuje poczucie własnej wartości
 • Dzień Przyjaciela – mój przyjaciel – jakie cechy cenię w nim najbardziej i dlaczego? Czym jest dziś przyjaźń, czym była kiedyś? Rozmowy między pokoleniami😊
 • Dzień Inspiracji – co mnie inspiruje w szkole? Kto jest moim Inspiratorem? W jaki sposób wpływa to na nasze relacje?
 • Dzień Dumy – jak często przeżywam dumę w szkole? Co to za uczucie?
 • Święto Talentów i Mocnych Stron – jakie mamy talenty i mocne strony? Kiedy je wykorzystujemy najczęściej i jak się z tym czujemy? Co nam pomaga w ich rozwijaniu?
 • Święto Marzeń – jak często moje marzenia pozostają w sferze tylko ulotnych myśli, a jak często potrafię marzenia zamienić na konkretne cele, nawet odległe, do realizacji? Co mnie do tego zachęca? Jakie są korzyści ze snucia marzeń?
 • Dzień Blisko Natury – w jaki sposób kontakt z naturą nas wzmacnia, pozytywnie nastraja? Jakie są korzyści obcowania z przyrodą, naturą?

Przy okazji można skoncentrować się na jednym z haseł i uczynić z niego zagadnienie warte poświęcenia dłuższej uwagi w procesie edukacji, na różnych zajęciach, w ciągu całego roku szkolnego:

 • Jak dobry humor wpływa na relacje w szkole?
 • W jaki sposób empatia sprzyja nabieraniu odwagi w szkole?
 • Jakie cechy łączą Cię z Twoim przyjacielem? Co macie ze sobą wspólnego?
 • Jak obcowanie z przyrodą wzmacnia nasz dobrostan i poczucie szczęścia? Jak wpływa to na kreatywność, zapamiętywanie?
 • W jaki sposób zabawa wzmacnia naszą odporność psychiczną? Jakie kompetencje rozwijamy w trakcie zabawy w szkole?
 • Jak więzi z innymi – kolegami, koleżankami, nauczycielami w szkole – wpływają na rozwiązywanie konfliktów, trudnych sytuacji?

Formy tych aktywności mogą być dowolne. Angażujmy dzieci, młodzież i dorosłych. Całą szkołę, przedszkole ale i osoby, które są z naszą placówką zaprzyjaźnione. Bo szkoła i przedszkole to miejsca uczenia się przez całe życie.

Program naszego wydarzenia jest bardzo bogaty.

Startujemy imprezą plenerową dla rodzin, Parkowiskiem, na Górze Gradowej 18 września. 19 września odbędzie się konferencja inaugurująca III Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole w Hevelianum w Gdańsku. Świętujemy w dniach 19-25 września.

21 września odbędą się warsztaty stacjonarne modelu PERMA(H) we Wrocławiu, a 22 września w Trójmieście.

25 września chcemy zorganizować imprezę plenerową dla rodzin we Wrocławiu, natomiast całość kończymy konferencją stacjonarną, która odbędzie się 26 września również we Wrocławiu.

Szczegóły znajdziesz na stronie dedykowanej wydarzeniu tu.

Zapisy na warsztaty i konferencję we Wrocławiu od 5 września również tu.

Nie przegap!


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry