20.10.2022
„Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie takie ,
jakim Ty chcesz, żeby było.
Pomóż mu stać się sobą, a nie Tobą.”
Janusz Korczak
Hasło przewodnie tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w szkole brzmiało:
„Dbajmy o dobre relacje”
W wielu placówkach odbywały się zajęcia dedykowane temu tematowi, zarówno w salach jak i plenerowe.
Nagraliście filmy o tym, czym są dla Was dobre relacje i czym jest dla Was szczęście w szkole. Pokazujecie na nich scenki rodzajowe ale i tańce, zabawę, Wasze wypowiedzi.
W filmach wybrzmiewa, że dobre relacje to dla Was Wielka Szansa…na odnalezienie siebie i nawiązanie przyjaźni.
W zabawy włączaliście rodziców i nauczycieli. Docenialiście miłość, smakołyki, rodzinę, wspólnie spędzany czas, przyrodę, naturę, samo życie, morze, lody, przyjaciół, wsparcie, zbieranie grzybów.
Dobre relacje to satysfakcja z dialogu ucznia z nauczycielem o sprawach ważnych, to przestrzeń dla zrozumienia potrzeb uczniów i co ważne – formułowanych przez nich oczekiwań wobec postaw nauczycieli i ich zachowań.
W waszym rozumieniu dobre relacje w szkole kształtuje nauczyciel autorytet, który inspiruje i twórczo wpływa na postępowanie uczniów, kształtuje ich autonomię, wzmacnia aktywną postawę oraz mobilizuje do inicjatyw i podejmowania samodzielnych, niezależnych działań.
A autorytet to osoba, która jest przykładem, wzorem do naśladowania. Jest prawdomówna i zrównoważona. Motywuje, sprawia, że młody człowiek chce być kimś lepszym. Autorytet napędza do zmiany siebie.
Oto cytaty uczniów z Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Lubinie:
„Nie sądziłem, że z nauczycielka można żartować, czuć się swobodnie. Wiedzieć, że ktoś mnie akceptuje.”
„Dzięki Jego słowom uwierzyłem w siebie.”
„Te lekcje są przygoda. Nigdy nie wiadomo, czym Pan nas zaskoczy. Bardzo lubię mojego nauczyciela.”
„Cieszę się, że jestem nauczycielem, bo mam stały kontakt z młodymi ludźmi, z którymi nawzajem się uczymy!”
„Bałam się nowej szkoły, bałam się wejść do klasy. Pani wychowawczyni podeszła do mnie, uśmiechnęła się i zapytała: „wejdziemy razem?” Strachy odleciały.”
„Chciałabym być taka jak moja nauczycielka. Zdecydowana, pewna siebie i jednocześnie pogodna, dobra.”
„Jesteśmy wdzięczni za cierpliwość, wiedzę, wsparcie, mądrość, pomoc, długie rozmowy, radę, rozwój talentów, serce. Dobrze być razem.”
W I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Zawierciu uczniowie podkreślali, że dobre relacje to koleżeństwo, zaufanie, tolerancja, współpraca, przyjaźń, zabawa, szacunek, kultura, chemia, życzliwość, uśmiech, dobra komunikacja, empatia, trzymanie się razem.
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych, oddział w Lubinie wskazywali, że dla nich relacja to wolność, poczucie bezpieczeństwa, szkoła, miłość, rodzina.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 93 we Wrocławiu podkreślały, że szczęście to nauczyciele, zwierzęta, spędzanie czasu z innymi, zdrowie, możliwość nauki, pomaganie innym, wreszcie – cały świat.
W Naszej Szkole w Katowicach pojawili się Agenci do Spraw Szczęśliwych!
Celebrowano w szkołach przyszpitalnych, jak Szkole Podstawowej nr 90 w Gdańsku przy ul. Dębinki:
„Nasi uczniowie mogli uczestniczyć w wielu ciekawych inicjatywach organizowanych przez wychowawców i nauczycieli. Działania dotyczyły gier, zabaw, radości tworzenia na zajęciach plastycznych, a nawet wspólnego gotowania 🙂. W inicjatywę angażowaliśmy nie tylko dzieci, ale również ich rodziców, a wszystko po to aby tworzyć miłą, przyjazną i wesołą atmosferę, która pomaga dzieciom przetrwać trudny czas pobytu w szpitalu.”
Oczywiście nadal temat podsumowania jest niewyczerpany i wciąż Ciąg Dalszy Nastąpi…
Jak podkreślam – nie chodzi o ilość zebranych materiałów, masę.
Chodzi o usłyszenie pojedynczego głosu, jednej potrzeby…
Dziś w Senacie RP odbyła się Międzynarodowa Konferencja Korczakowska „Janusz Korczak i dzieci. Lekcja przeszłości i nadziei. 80. rocznica śmierci Janusza Korczaka”, w której zdalnie uczestniczyłam.
Ufam, że głos dzieci będzie wreszcie motywem wiodącym w konstruowaniu ich przyszłości i realizowaniu ich potrzeb.
Nie tylko incydentalnie.
PS. Tytułowe zdjęcie pochodzi ze Szkoły Podstawowej nr 8 we Wrocławiu:)
Komentarze(0):