28.09.2023

„Nadzieja jest najcenniejszą towarzyszką życia.”
Jean Paul Sartre

Marzenia się spełnia!

I ja moje właśnie spełniłam! IV Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole dobiegł końca. W poniedziałek w Tarczyński Arena Wrocław odbyła się Konferencja Podsumowująca to wydarzenie. Przybyło 130 osób, a w Tygodniu Szczęścia w Szkole brało udział 527 placówek!

Zgłoszenia wciąż napływają. Może są jeszcze szkoły, przedszkola, biblioteki, którym pomysł się spodobał. Zapraszamy. Możecie taki Tydzień Szczęścia zorganizować w dobrym dla siebie momencie. Ważne, by w tym czasie zwrócić uwagę na narzędzia psychologii pozytywnej, które wpływają na dobre życie.

Tydzień Szczęścia w Szkole jest pretekstem, by zająć się tym, co wpływa na nasze zasoby osobiste, a w związku z tym na: zdolności zapamiętywania, możliwości uruchamiania kreatywności, motywację wewnętrzną, zachowanie, współpracę z innymi, budowanie trwałych relacji, na nasz język i chęci do życia.

To bezcenne, jeśli chcemy dobrze funkcjonować w zmiennych czasach.

Nauka daje nam dowody i sposoby. Dlaczego z nich nie skorzystać?

Zbieramy wszystkie materiały, Wasze fantastyczne filmy, relacje, o których będę jeszcze tu pisać, Wasze sposoby na celebrowanie dobrostanu w różnych wymiarach. Znajdą się one na stronie www.happinessatschool.pl w zakładce Historia, 2023. Już teraz Wszystkim uczestnikom z serca dziękujemy😊

Tymczasem możecie zerknąć na poprzednie lata, mapy, wydarzenia i kapitalizować dobre uczucia. To również buduje nasz dobrostan😊

A dziś zacytuję słowa uczestniczek Konferencji Podsumowującej z Koła Pedagogów Instytutu Pedagogicznego Akademii Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie z ich wpisu na Facebooku. Bardzo mnie umocniły w tym, co robimy:

🍀 „25.09.2023 r. miała miejsce konferencja podsumowująca Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w szkole.  Była ona wielką inspiracją do dalszego działania aby w polskich szkołach było jeszcze więcej szczęścia a optymizm i nadzieja były największymi wyznacznikami w polskiej  edukacji. Konferencja pozwoliła spojrzeć na polską edukację w trochę bardziej pozytywnym aspekcie i uświadomiła, że jeszcze nie wszystko jest na straconej pozycji, aby budować lepsze jutro dla uczniów.” Zuzanna – studentka 3 roku pedagogiki

🍀 „Konferencja na temat Tygodnia Szczęścia w szkołach to super inicjatywa która promuje dobre samopoczucie oraz pozytywne podejście do życia. Pokazała ona w jaki sposób można to wprowadzić w edukacji. Według mnie powinnyśmy częściej wprowadzać taki „tydzień szczęścia” aby dzieci przekonały się, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale też bezpieczne miejsce, w którym mogą się rozwijać. To świetny sposób na zwiększenie świadomości o znaczeniu szczęścia i dobrego samopoczucia w naszym codziennym życiu!” Kinga – studentka 2 roku pedagogiki

🍀 „Konferencja podsumowująca Tydzień Szczęścia w szkole, była okazją do poszerzenia wiedzy na temat pedagogiki pozytywnej oraz tego jak relacje pomiędzy nauczycielami oraz uczniami wpływa na atmosferę w szkole. Doskonałym przykładem tego było wystąpienie jednej z uczennic technikum, które pozostanie w pamięci na długo. Wróciłyśmy z  tej konferencji z nowymi pomysłami. Każde z wystąpień było bardzo inspirujące i motywujące, pokazały nam one, że zmiany w obecnym systemie edukacji są możliwe i warto je wprowadzać.” Natalia – studentka 4 roku pedagogiki.

Dziękuję za te słowa, za moc, energię osób, które łączą się z nami, by budować społeczność szczęśliwych placówek edukacyjnych.

Jeszcze w zielone gramy?

„Przez kolejne grudnie maje

Każdy goni jak szalony

A za nami pozostaje

Sto okazji przegapionych

Ktoś wytyka nam, co chwilę

W mróz, czy upał, w zimie, w lecie

Szans niedostrzeżonych tyle

I ktoś rację ma, lecz przecież

Jeszcze w zielone gramy

Jeszcze nie umieramy

Jeszcze któregoś rana odbijemy się od ściany

Jeszcze wiosenne deszcze

Obudzą ruń zieloną

Jeszcze zimowe śmieci na ogniskach wiosny spłoną

Jeszcze w zielone gramy

Jeszcze wzrok nam się pali

Jeszcze się nam pokłonią ci co palcem wygrażali

My możemy być w kłopocie

Ale na rozpaczy dnie jeszcze nie

Długo nie

Więc nie martwmy się, bo w końcu

Nie nam jednym się nie klei

Ważne by choć raz w miesiącu

Mieć dyktando u nadziei

Żeby w serca kajeciku

Po literkach zanotować

I powtarzać sobie cicho

Takie prościuteńkie słowa

Jeszcze w zielone gramy

Jeszcze nie umieramy

Jeszcze się spełnią nasze piękne sny marzenia plany

Tylko nie ulegajmy

Przedwczesnym niepokojom

Bądźmy jak stare wróble, które stracha się nie boją

Jeszcze w zielone gramy

Choć skroń niejedna siwa

Jeszcze sól będzie mądra a oliwa sprawiedliwa

Różne drogi nas prowadzą

Lecz ta, która w przepaść rwie, jeszcze nie

Długo nie

Jeszcze w zielone gramy

Chęć życia nam nie zbrzydła

Jeszcze na strychu każdy klei połamane skrzydła

I myśli sobie Ikar

Co nieraz już w dół runął

Jakby powiało zdrowo to bym jeszcze raz pofrunął

Jeszcze w zielone gramy

Choć życie nam doskwiera

Gramy w nim swoje role naturszczycy bez suflera

W najróżniejszych sztukach gramy

Lecz w tej, co się skończy źle, jeszcze nie

Długo nie”

W. Młynarski


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry