05.09.2024

„Edukacja to szczepionka na przemoc”.
Edward James Olmos

Z okazji V, jubileuszowej edycji Tygodnia Szczęścia w Szkole wielka niespodzianka! Gościmy we Wrocławiu wyjątkową artystkę, twórczynię tekstów, piosenkarkę Joannę Kondrat, która jest autorką Niebieskich Akcji przeciw Przemocy.

Szczęście i przemoc? Gdzie wspólny mianownik?

Dobre funkcjonowanie oznacza, że potrafimy poradzić sobie nie tylko w korzystnych, pozytywnych sytuacjach ale również zidentyfikować i nazwać te trudne. Potrafimy znaleźć w sobie siłę, by obronić siebie przed przemocą ze strony innych. Potrafimy znaleźć w sobie siłę, by nie używać przemocy wobec innych.

Mówiąc o szczęściu i dobrym prosperowaniu w domu, w przedszkolu, w pracy, w szkole podejmujemy tematy trudne ale – w konstruktywny sposób. Co możemy zrobić, by promować dobre postawy? Jak mądrze reagować w sytuacjach konfliktowych? Jak dbać o kulturę codziennego języka
i zachowania?

Promowanie dobrego życia obejmuje szereg aktywności i inicjatyw, które w naturalny sposób przeciwdziałają: zachowaniom przemocowym, chorobom cywilizacyjnym, w tym depresji, wypaleniu zawodowemu, rodzicielskiemu, uczniowskiemu…

Stosujemy profilaktykę opartą o rozwój samoświadomości, świadomości zbiorowej, wreszcie postaw opartych na wartościach.

Bo to, co jest dla mnie ważne – potem pokazuję swoim zachowaniem.

Wiemy z badań, że zakazy, kary są zdecydowanie mniej skuteczne od pozytywnych wzmocnień. Pozytywnych czyli konstruktywnych, które przekładają się na poczucie sprawczości osobistej, poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, poczucie sensu.

Aby zmieniać postawy, potrzebujemy oddziaływać na wartości i zasoby – to, co już mam i mogę wzmacniać, a nie to, czego mi brak. Pomoc – nie przemoc. Rozwijanie empatii zamiast stosowania zakazów i kar. Edukacja pozytywna w miejsce epatowania zagrożeniami.

Ludzie nie zachowują się źle, gdy się dobrze czują. To credo dyscypliny pozytywnej.

Twórzmy atmosferę, w której wszyscy poczujemy się dobrze. Dobry klimat w szkole, przedszkolu, w domu czy miejscu pracy przekłada się na lepsze efekty. Najpierw zadbajmy o dobre relacje, potem poszukujmy lepszych rezultatów.

Niebieskie Koncerty Joanny Kondrat to organizowane od 2017 r. widowiska muzyczno-filmowe, których celem jest poszerzanie świadomości zdrowia psychicznego, zachowań przemocowych, dyskusja na temat przemocy rówieśniczej i domowej, jako czynnika o ogromnym wpływie na stan psychiczny dzieci, utrudniający profilaktykę depresji.

Unikatowość Niebieskiego Koncertu w Operze Wrocławskiej polega na zaangażowaniu młodzieży, jako aktywnie wykonujących koncert artystów. Wartością nadrzędną takiej formy realizacji koncertu jest wzmocnienie dzieci, pokazanie im ich własnej siły i sprawczości, wzmocnienie przekazu „Sprzeciw wobec zła jest łatwy.”  W tym przypadku – jest manifestem artystycznym. Wykonawcami wiodącymi pozostają Joanna Kondrat i zespół. 

W trakcie Niebieskiego Koncertu w Operze Wrocławskiej, wyświetlone zostaną fragmenty Niebieskiego Filmu – dokumentu, autorstwa Joanny Kondrat i Dariusza Łukawskiego, nagrodzonego GRAND PRIX w kategorii produkcji profesjonalnych na VI International Film Festival „Prison Movie”, w którym sprawcy przemocy obnażają mechanizmy swoich działań, mówią o smaku władzy, prezentują okrucieństwo, z jakim traktowali swoje ofiary. Ich wypowiedzi uzupełniane są komentarzami Profesora Bogdana de Barbaro – wybitnego psychiatry, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Telewizyjna premiera filmu miała miejsce 5.08.2019 r. W TVP2, w cyklu Polska Bez Fikcji.

O szczegółach wszystkich wydarzeń na bieżąco będziemy informować.

Ogromnie się cieszę, że Tydzień Szczęścia w Szkole rozwija się w duchu drugiej i trzeciej fali psychologii pozytywnej, a naszymi działaniami możemy Was inspirować, zachęcać do bazowania na wiedzy opartej na dowodach, zachęcać do zmiany myślenia i postaw.

Ciekawi siebie – ciekawi świata!


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry