11.03.2021

„Poszedłem do kwiatów,
Spałem pod nimi,
Taki był mój wolny czas.”
Buson

W najbliższym czasie odbędą się jedne z najpiękniejszych świąt w roku – Światowy Dzień Snu, który obchodzimy 19 marca oraz Międzynarodowy Dzień Szczęścia, przypadający na 20 marca.

To okazja do celebrowania tego, co dla nas najważniejsze i pozdrawiania się słowami: Dobrego Snu! Dobrego Życia!

W szkołach można zorganizować piżamowe zajęcia, by zwrócić uwagę na to, że temat jest ważny, szczególnie dla osób młodych, które w czasie pandemii często mylą dzień z nocą:) Porozmawiać o zwyczajach i nawykach związanych ze snem, o samych snach. Pomysłów jest wiele. Ważne, co wybierzesz dla siebie …?

Dobry sen wpływa na dobry-stan. Badania dowodzą, że sen przyczynia się w sposób bardzo istotny do poprawy dobrostanu, regeneruje i rozbudowuje nasze zasoby. Ludzie wyspani żyją dłużej i zdrowiej, są bardziej zadowoleni z życia, funkcjonują bardziej efektywnie, częściej uruchamiają twórczość…

Pamiętasz mój wpis o śnie? Jeden z pierwszych w historii mojego bloga – tutaj.

W 2017 r. przyznano Nagrody Nobla trzem Amerykanom (Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young), którzy odkryli molekularne mechanizmy odpowiedzialne za rytm okołodobowy u organizmów żywych, w tym ludzi.

Co się od tego czasu zmieniło w naszym codziennym funkcjonowaniu?

Na ile staliśmy się bardziej uważni na jakość naszego snu i jego długość?

Pandemia, zakłócając codzienne funkcjonowanie, odżywianie, aktywność fizyczną, wpłynęła na gorszą jakość snu. Potwierdzają to liczne badania „Frontiers in Psychology” przeprowadzone w różnych krajach świata i w różnych grupach wiekowych, w tym wśród dzieci, młodzieży i studentów.

W pandemii jeszcze trochę pobędziemy, a ubytków snu nie jesteśmy w stanie nadrobić. Jak podaje World Sleep Society, jedna źle przespana noc wywołuje istotny spadek uważności, obniża pamięć i zdolność uczenia się. Krótki sen prowadzi do otyłości, a przedłużone korzystanie ze sztucznego światła w nocy – do rozwoju chorób nowotworowych, cukrzycy i depresji.

Kiedyś pandemia się skończy…

A Ty … kiedy się wyśpisz …?


Komentarze(2):
  1. Małgorzata pisze:

    Piękne zdjęcie… Piękne słowa… Dziękuję! DOBREGO ŻYCIA! Pozdrawiam cieplutko. Małgorzata Janicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry