23.09.2021

„Świat, w którym żyjemy, powstaje z jakości naszych relacji.”
Martin Buber

Mój ulubiony ostatnio, polski twórca muzyczny, Vito Bambino, powiedział niedawno: „W polityce brakuje miłości.” W kontekście naszego celebrowania obecnie II Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole powiedziałabym, że tej miłości brakuje nam wszędzie…w domu, w szkole, w pracy…

Przejawia się to brakiem zaufania, a w konsekwencji brakiem relacji…w mgnieniu oka potrafimy sobie skakać do gardeł…

Wystarczyłoby, byśmy na początek zaczęli podchodzić do siebie nawzajem z empatią. Brené Brown, ekspertka od wrażliwości i empatii, wyróżnia, za Teresą Wiseman, inną badaczką, 4 cechy empatii: 1) umiejętność przyjęcia perspektywy drugiej osoby, 2) powstrzymanie się od oceny, 3) rozpoznanie emocji u innych oraz 4) zakomunikowanie tego.

Empatia to bycie blisko z ludźmi.

I gdy tak spływają do mnie z różnych stron Polski informacje o świętowaniu Tygodnia Szczęścia w Szkole, o tym naszym ogólnopolskim zrywie ku szczęśliwości, mam poczucie, że dzięki temu empatia i miłość mogą zagościć w naszych gronach nauczycielskich, rodzicielskich, uczniowskich, pracowniczych nie tylko na chwilę…

Ostatnio bardzo nam tego brakuje…

Jesteśmy spragnieni miłości…dobroci drugiego człowieka. I nie zależy to od wieku, lokalizacji, numeru buta czy koloru oczu.

Niech nasze wspólne świętowanie otworzy drzwi do lepszego traktowania siebie i drugiego człowieka. Bo każdy człowiek jest wartością.

A na uznanie wartości nigdy nie jest za późno…


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry