04.02.2021

„Znów piszę
Woda na herbatę
Wygotowała się.”

William J. Higginson

Chcę pamiętać….

Ale jak pamiętać?

Badania (Sonja Lyubomirsky) pokazują, że ludzie szczęśliwi różnią się od innych nie kumulacją doświadczeń pozytywnych w ich życiu, ale sposobem, w jaki pamiętają różne zdarzenia. Ludzie szczęśliwi nawet w trudnościach, przeciwnościach widzą sens. Skupiają uwagę nie na problemach ale na niedawnych sukcesach (dowolnie je definiowanych), postępach, dobrych sytuacjach.

Dbają o dobre nawyki pamięciowe. Przywołują wspomnienia o dobrych zdarzeniach, by ponownie móc czerpać z nich radość, energię, przyjemność.

Chcę pamiętać dobre sytuacje i dobre momenty w moim życiu. Dla równoważenia tych trudnych, które również się zdarzają. Równowaga to stan, do którego każdego dnia, w każdej minucie chcę dążyć i który chcę świadomie zauważać.

Pamiętając…wracam wspomnieniami do mojego pierwszego wpisu na blogu. 20 października 2018 r. krótki wpis powitalny ale już od 4 listopada rozpoczęłam cotygodniowe, czwartkowe pisanie. To był wpis o śnie „Sen – najlepszy podarunek” ze zdjęciami z Gór Izerskich.

Od tego momentu do dziś napisałam…105 tekstów…

Jak je teraz przeglądam, stanowią dla mnie piękną sumę doświadczeń, które zatrzymałam w słowie i w kadrze. Dla siebie i innych.

Nie zawsze było łatwo. Musiałam włożyć wysiłek i poświęcić czas…wejść w rytm, by co tydzień, w czwartek pojawił się tekst. Tak sobie założyłam i taki wykształciłam w sobie nawyk. Przerwy były tylko wakacyjne.

Dzięki czwartkowym wpisom mogę wrócić wspomnieniami do opisanych sytuacji. Obejrzeć zdjęcia. Wczuć się w te chwile i momenty. Przeżyć je jeszcze raz.

Są tam opisane podróże do Chin, Kambodży, Finlandii, na Hvar, na Islandię, do Paryża. Liczne leśne wizyty i spotkania ze zwierzyną w skali makro i mikro. Są teksty edukacyjne, jak ten o śnie, programie „Happiness at School”, rodzicielstwie z pasją, talentach, empatii, wolności czy odpowiedzialności. Zamieściłam relacje z wizyt w szkołach różnych krajów oraz zaproszenia na Warsztaty Dobrego Snu i warsztaty astrofotografii. Są porady, pytania do refleksji i kawałki prywatności, dotykające mojego życia, przeżywania, doświadczania i celebrowania. Jest i pandemia, którą każdego dnia coraz bardziej oswajamy.

Wracam do tych moich relacji, inspiracji i ekscytacji.

Bo chcę pamiętać.

Dobrze pamiętać.


Komentarze(2):
  1. Elżbieta pisze:

    Tak bardzo bym chciała przywołać wspomnienia dobre radosne miłe i nimi żyć. Chcę wyrwać się z ciemnej nocy do radości życia. Chcę zostawić moje udręki za sobą i iść w przyszłość z podniesioną głową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry