05.10.2023

„Dziś jest pierwszy dzień z reszty twojego życia.”
José Saramago

Wszystko, co się zadziało w trakcie IV Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole i poprzednich edycji zaliczamy do budowania pozytywnego kapitału psychologicznego (PsyCap), modelu stworzonego przez Luthansa i współpracowników (Luthans, 2002; Luthans & Youssef, 2004; Luthans, Youssef, & Avolio, 2007). Pozytywny kapitał psychologiczny składa się z 4 elementów:

  1. Przekonanie o własnej skuteczności – podejmuję wysiłek niezbędny do odniesienia sukcesu w danym zadaniu. Ważne tu są informacje zwrotne z otoczenia oraz moja obserwacja siebie i innych osób.
  2. Optymizm – dokonuję pozytywnych ocen na temat powodzenia obecnie i w przyszłości, wyciągam konstruktywne wnioski z pozytywnych i negatywnych wydarzeń, ich przyczyn i skutków.
  3. Nadzieja – wytrwałość w osiąganiu celów, a w razie konieczności zmiana strategii osiągnięcia sukcesu.
  4. Prężność psychiczna – w sytuacji poczucia osaczenia problemami, umiejętność powrotu do stanu równowagi psychicznej, rezyliencja.

Ważne, by mieć świadomość, że na wszystkie te elementy mamy wpływ, w każdych okolicznościach. Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą skutecznie praktykować każdy z powyższych elementów. Ważne, by we wzajemnych relacjach i narracjach nazywać je, przypominać o nich, podkreślać ich wagę.

Fakt, że podjęliście aktywności już pokazuje Waszą skuteczność. Na początku stworzyliście piękne plany, które konsekwentnie realizowaliście. Czy to był Dzień Marzyciela, Święto Sukcesów, Święto Kolorowego Ubrania, Święto Emocji, Dzień Drzemki i Dobrego Snu, Dzień Życzliwości, Dzień Niespodzianek, Festiwal Kolorów, Święto Przyjaźni i Dialogu – Wasze plany zostały odzwierciedlone w rezultatach. Pokazujecie je w Waszych bogatych relacjach, za co jestem ogromnie wdzięczna.

W Waszych narracjach, filmach, zadaniach przewijały się hasła nadziei i optymizmu, różnie definiowane ale zawsze odnosiły się one do pozytywnych ocen i osiągania celów. O tym, co nauka mówi o optymizmie i nadziei pisałam tu i tu.

A Wasze relacje – oto tylko niektóre: „nadzieja jest dla mnie sensem życia, dodaje skrzydeł…nadzieja jest wszystkim co mam i czego potrzebuję”, „optymizm pomaga radzić sobie ze stresem, pomaga odnosić sukcesy, pomaga radzić sobie z krytyką”, „optymizm to dla mnie pozytywne myślenie”, „optymizm to dla mnie moi przyjaciele”, „optymizm to dla mnie spokój”, „optymizm to druga szansa”, „Optymizm t nie wyszukiwanie błędów”, „nadzieja to liczenie na dobry koniec”, „nadzieja to dla mnie wiara w cel”, „nadzieja to wiara, że mi się coś uda”, „mam nadzieję na lepszy rok szkolny”.

Poprzez pozytywne wspomnienia kapitalizujemy nasze uczucia pozytywne. Możemy wracać wspomnieniami do tych przyjemnych wydarzeń, wykorzystywać je w codziennych relacjach. To pozwala nam pielęgnować prężność psychiczną – umiejętność samodzielnego powrotu do stanu równowagi, gdy mamy poczucie, że nasza forma spada. Pozwala też budować nadzieję – wierzę, że dam sobie radę, trudne w odczuwaniu emocje miną, a ja mogę za chwilę planować nowe aktywności.

Co siejesz, to zbierasz.

Ma sens?😊


Komentarze(0):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idź do góry